Наименование на обекта: Каялъка, гр.Варна (кв.Галата)
Вид: Култов обект, светилище, църква.
Хронология: II – IV в.сл.н.е
Описание: Местността „Каялъка“ при квартал „Галата“ се намира на около 17 км югоизточно от центъра на град Варна и на около 3 южно от самия квартал. Разположена е в на тераса над стръмния морски бряг (над плажа „Фичоза“). Местността „Каялъка“, чието име в превод от турски означава „каменисто място“, в миналото е била осеяна с дялани камъни, изобилни фрагменти от строителна и битова керамика, а на места се срещали полуразрушени основи на зидове. При обработка на земята били намирани множество римски и византийски монети и други находки от същите епохи. От това място преди Освобождението местните хора вадели камъни за строеж на къщи в тогавашното село Галата. В южния край на местността през 1931 г. е открита засводена гробница с три скелета в нея, поставени по християнски обичай (с глави на запад). От същата местност са намирани и множество оброчни плочки на Тракийския бог-конник (Херос), включително и по време на специално проведения археологически обход от Варна до устието на р Камчия през 1950 г.
Всички тези данни дават основание да се предположи, че в местността е съществувало голямо тракийско селище и Варненският археологически музей (тогава Сталински) предприема системни разкопки, които продължават от 1950 до 1952 г. Ръководител на проучването е археолога Милко Мирчев.
По време на трите археологически сезона е разкрита голяма трикорабна раннохристиянска базилика, изградена (преустроена) върху също така с не малко по размери светилище на Тракийския бог-конник, просъществувало от края на II до края IV в. сл. Хр. Езическият храм е бил издигнат и е поддържан от жителите на тракийско селище, от което в близост са разкрити няколко обширни сгради. Големите размери и представителният вид на светилището говорят за присъствие на хора от селището със значителни финансови възможности, придобити навярно от търговия в близкия голям център Одесос. Тракийски имена върху оброчните плочки издават техния тракийски произход, а други находки, като големи долиуми, хромели и бронзови игли за изплитане на рибарски мрежи разкриват земеделския характер на селището и развито рибарство. Освен това, са намери и многобройни късове шлака – сгурия с много шлака, което сочи за застъпено местно железарство. Построяването на базиликата е станало вероятно веднага след събарянето на светилището, най-късно към края на IV в., след като местното тракийско население е приело християнството. В градежа на църквата вторично са използвани много материали от предхождащото я светилище, което свидетелства за спад в икономическото благосъстояние на селището. Издигането на християнски храм на това място несъмнено е станало под силното културно влияние на Одесос, който в V в. става епископски център. Намерените артефакти говорят че, това влияние постепенно е довело до загубване на самобитната тракийска култура на местните траки, но въпреки всичко отделни нейни нюанси се запазват в някои християнски обреди.
Площ: 0,5 декара
Източник:
М.Мирчев. Разкопки на тракийското селище край с. Галата. ИВАД, IX, 1953
Връзки:
http://haiduk-tourist.blogspot.com/2019/07/blog-post_90.html
Координати: 43.14147, 27.93363
Галерия: