Наименование на обекта: Чолакова могила, с. Старо Железаре
Вид: Култов обект, кромлех
Хронология: ранна желязна епоха
Описание: Кромлехът е съставен от 24 каменни блокове с височина от 0,5 до 2 m и има диаметър 6,5 – 7 m. При съоръжението не се наблюдава редуване на високи с ниски менхири и в тази конфигурация обектът прилича на типичните кромлехи в Западна Европа. Блоковете са оформени от трошлива и нетрайна скала. Наредените по северния полукръг менхири са по-високи, отколкото в южния полукръг. Според инж. Любомир Цонев е спорно изгребването на пръстта вътре в кръга до дъното, до самата основа, така че при изкопаването менхирите практически не са забити в земята и самостоятелно не могат да стоят изправени. За опора им служи единствено външният пръстен от оригиналната могила.
Mегалитният паметник е уникален с това, че е бил затрупан под могила. Никъде не се съобщава за каквито и да е находки в центъра на кръга. Китов нарича обекта астрономическа обсерватория, макар че мегалитното съоръжение е класически кромлех. Смущаващ при подобно тълкуване е фактът, че то е било изцяло затрупано под могила. До момента на разкриването на мегалитното съоръжение, Чолакова могила изобщо не е била пострадала от ерозията също както не са били пострадали подмогилните над храмовете и гробниците от Одриското царство, разкрити от Китов край с. Старосел, гр. Стрелча и гр. Казанлък.
Подмогилните съоръжения (храмове и гробници) стават типични за Древна Тракия едва през класическото тракийско време VI-II в. пр.н.е., а кромлехите датират между пет и десет века по-рано. Така че не е изключено кромлехът при Старо Железаре да е бил построен като открито съоръжение с неизвестно засега предназначение значително по-рано, а в посочения период само да е бил затрупан по също така неизвестни причини. При долмените, които са вероятно по-млади обекти от менхирите, пълното засипване с пръст и оформянето на могилен насип също е изключително рядко.
Площ: 0,1 декар
Източник: Уикипедия
Връзки:
http://haiduk-tourist.blogspot.com/2015/05/blog-post_6.html
Координати: 42.43689, 24.65867
Галерия: