Наименование на обекта: Врата на богинята Майка – Бащин камък (Бубакая), с. Бузовград
Вид: Култов обект, скално светилище
Хронология: бронзова епоха (?), желязна епоха (?)
Описание: Мегалитът представлява скална група, в която чрез изсичане е обособен отвор с височина около 1,80 m. Изграден е така, че Слънцето попада в „прозореца“ при залез. Той се състои от два хоризонтално разположени каменни блока, имащи за своя база два такива, които са част от основната скала на масива като по този начин образуват трилит. На хълма са разположени множество скални структури като т.нар. „трон“ и „жервеник“ в съседство на изток. Тронът се намира на около 5,80 m източно от отвора като скалата, върху която е издялан се намира на линията между старопланинския връх Триглав и обособения отвор на трилита. Откъм срещуположния край на прозореца има урва.
Погледнато в по-голям мащаб мегалитът попада на един от върховете на триъгълник, на чиито други два ъгли се намират столицата на одрисите Севтополис и могилата Голяма Косматка.[4] Според Александър Фол на отсрешните старопланински хълмове, виждащи се през „прозореца“ има изградени подобни съоръжения. Възможно е освен култови съоръжения да са използвани и като военни наблюдателници и комуникационни точки. При ясно време връзката между тях се е осъществявала с бронзови слънчеви огледала, а през нощта с огньове.
Археолозите определят, че съоръжението е използвано още от населението обитаващо българските земи преди траките, а по-късно е наследено от самите траки. Вероятно то е изградено в периода 1800 – 1600 г. пр.н.е. Според предположения на археолозите в околността трябва да съществува древен некропол, но досега такъв не е открит.
В близост до Слънчевата врата се намира друго скално образувание наречено „Бащин камък“. Вероятно това е естествена природно образувана скална група наподобяваща на пенис с тестиси. От тук идва и характерното му наименование.
Площ: 0,1 декар
Източник:
Д.Димитрова. Сондажни археологически разкопки на скално светилище в землището на с.Бузовград, община Казанлък. АОР 2006
Уикипедия
Връзки:
http://haiduk-tourist.blogspot.com/2015/07/blog-post_41.html
http://haiduk-tourist.blogspot.com/2019/01/blog-post_52.html
Координати: 42.57039, 25.37681
Галерия:
Видео