Наименование на обекта: м.Клюнка, с.Малка Верея
Вид: Култов обект, светилище.
Хронология: римска епоха
Описание:
Светилището не е проучено археологически. Съществуването му се предполага въз основа на случайно открити паметници. Досега оттук са известни 17 мраморни плочки с релефно изображение на тракийския конник. Намерени са в местността „Клюнка“ сред разрушени зидове, принадлежащи вероятно на неговото светилище. Почти всички плочки са във фрагментирано състояние. При някои от плочките в полето под изображението на Тракийския конник са представени релефни сцени от сражаващи се гладиатори с диви животни (лъвове, глигани и др.). Върху девет от плочките са запазени части от посветителни надписи на старогръцки език. В три от надписите се споменава местното прозвище (епитет) на това божество. Тук те го наричат Сгебденос, т.е. Херос Сгебденски. Все още не е ясно какво означава това прозвище. Възможно е да произлиза от наименованието на селището, край което се е намирало светилището, но може да отразява и специфичната местна божеска функция на Хероса. Макар и частично, в някои от надписите са запазени имената и на посветителите. Интересно е да се отбележи, че една от оброчните плочки е поставена от булевт, т.е. от член на градски съвет (буле). Не е изключено това да е един от булевтите на Августа Траяна. За съжаление името не е запазено.
От района на Малка Верея произхождат и други езически култови паметници, които очевидно също произхождат от светилища. Тук на първо място трябва да споменем една много добре запазена бронзова статуетка на бога на търговията и стадата Хермес, представен в цял ръст, наметнат с хламида. Върху отломък от мраморна оброчна плочка личи релефно изображение, което най-вероятно принадлежи на здравеносното божество Асклепий. От местността „Хатюрен“ произхожда и една отлично запазена подставка (ара) от бял варовик (вис. 1,70 м), върху която на старогръцки език е гравиран възпоменателен надпис. В превод надписът гласи: „Аз, Аврелий Диодор Ингений, издигнах паметник за себе си, за съпругата си Флавия Тиута и за сина си Диодор в наша памет“. Паметникът е бил издигнат в края на II или в началото на III век в някое от споменатите светилища.
Древнотракийските светилища в района на Малка Верея са били
разрушени, а оброчните плочки натрошени през втората половина на IV в., когато в резултат на въвеждането на християнството като официална религия в империята започва поголовно унищожаване на езическите светилища и свързаните с тях оброчни паметници.
Площ: (?)
Източник:
Ив.Велков. Светилището на тракийския конник при с. Малка Верея. ГНМ, VI, с. 77-84.
И.Вълчев. Извънградските светилища в римската провинция Тракия
Хр.Буюклиев. Древните светилища край село Малка Верея
Връзки:
Координати: 42.39646, 25.54766
Галерия: