Наименование на обекта: Калето, гр. Мездра
Вид: Култов обект, светилище, крепост.
Хронология: камено-медна епоха до античност
Описание: Хълмът над река Искър е запазил следите от две последователно съществували укрепени селища от края на каменно-медната епоха (втората половина на V хил. пр. Хр.) и преходния период към бронзовата епоха (първата половина на IV хил. пр. Хр.), които са унищожени при стихийни пожари. Многобройните находки от разкопките на „Калето“ недвусмислено показват, че в края на каменно-медната епоха селището край Мездра процъфтява като занаятчийски център.
Една от най-значимите находки от края на каменно-медната епоха е откритото през 2008 година „Светилище на тура“, което няма аналог в България. Дивото говедо Тур било езическо божество, за което древните вярвали, че крепи света на рогата си. На същото място, където се намирало светилището на тура, около 2500 години по-късно е създадена ранно-тракийската сакрална структура. Древните траки от племето „трибали“ населявали местността до I век, когато селището заедно с цяла Мизия е завладяно от Римската империя.
Историята на „Калето“ продължава през Античността, като на това място са съществували римско укрепление от средата на II век, езически култов център от III век и укрепено селище от IV-VI век. Основите на езическото светилище, което прераства в езически култов център и сега могат да се видят лежащи точно над праисторическото „светилище на тура“. От този период са открити множество бронзови монети от времето на римските императори Дометиан, Клавдий II Готски и Проб, бронзови фибули, украшения за колан, торква и сребърно листо от лавров венец. Много рядка находка е откритата под основата на крепостната стена бронзова отливка на орел.
Площ: 2,5 декара
Източник:
С.Торбатов, Б.Иванова. Проучване на пласта от античната и късноантичната епоха в чертите на укрепената територия на многослоен обект „Калето“ в гр.Мездра. АОР 2016
С.Машов, Г.Ганецовски, К.Лука. Сондажни проучвания на праисторическо селище и антична крепост “Калето” край Мездра. АОР 2003
Уикипедия
Връзки:
http://haiduk-tourist.blogspot.com/2015/04/blog-post_98.html
http://haiduk-tourist.blogspot.com/2018/03/16.html
Координати: 43.13973, 23.70324
Галерия:
Видео: