Наименование на обекта: Градище/Карабурун, с. Стояново

Вид: Култов обект, скално светилище, крепост

Хронология: късна бронзова епоха, късна античност

Описание: Обектът е разположен в м. Карабурун/Градището, върху естествено възвишение на левия бряг на р. Арда. Намира се върху било, издължено по посока изток-запад. От север, изток и юг, склоновете на възвишението са стръмни и относително недостъпни. Единственият удобен достъп е от западното подножие на върха, където има тясна седловина. От светилището има добра видимост към други близки или по-далечни върхове и светилищата там.
При разкопки са проучени около 750 кв. м. в най-високата част на върха. Открити са две керамични струпвания от кухненска керамика на колело, мазилки и единични късове шлака и стъклени стопилки. Не са открити съоръжения и кости. Върху част от проучваната площ са установени два културни пласта – тъмно сив с горели участъци и материали от късната античност, който лежи върху пласт от късната бронзова епоха, с кафяв цвят, с обща дебелина 1.2 м.
В най-високата част на върха се намира скала, в подножието на която са полагани различни дарове – оръжия, керамични съдове и предмети на бита. Даровете са „запечатани” със струпвания от ломени камъни, които образуват вал, който е маркирал свещеното пространство от останалия свят. Сред находките се откриват бронзово ножче, прешлени за вретено, тежест за стан, планински кристали. Най-ранния етап на съществуване на скалното светилище е периода на късната бронзова епоха (ХІV-ХІІ в. пр. Хр.).
През VІ в. сл. Хр. на обекта е построена оградна стена, по периферията на платото. Тя принадлежи на селище от късноримската и ранновизантийската епо-ха, когато мястото е функционирало като второстепенен металургичен център.

Площ: 0,8 декара

Източник: Байряков, Д. Планински светилища в Южна Тракия. София, 2015

Връзки:

http://haiduk-tourist.blogspot.com/2014/07/blog-post_27.html

http://haiduk-tourist.blogspot.com/2018/08/blog-post_51.html


Координати: 41.59044, 25.03600


Галерия: 


Видео: