Наименование на обекта: Дангърдак кая, Тангърдък кая, Утробата, с. Илиница
Вид: Култов обект, скално светилище, пещера
Хронология: ранна желязна епоха (?)
Описание: Представлява естествен хоризонтален процеп в скала, който е бил допълнително изсечен и оформен от човешка ръка, наподобяващ на матка (утроба). Височината на отвора е 3 m, ширината 2,5 m, а дълбочината – около 22 m. В дъното на пещерата се забелязва издълбан олтар, който е висок малко повече от метър. В горната част на пещерата има пукнатина, през която за няколко минути всеки ден в 12 часа влиза слънчев лъч. Действието олицетворява оплождане, свещеният брак между скалата и Слънцето, възраждането на живота.
Пещерата е образувана в обособен карстов скален масив, недалеч от хребета на рида Илиница. Скалите са кредни варовици, подложени на силното влияние на ендогенните сили (тектонски движения). Процесите на физическо и химическо изветряне са довели до образуването на входна част – уширена тектонска цепнатина, в основата на която има няколко малки тераси. По-късно, по направление на основната тектонска пукнатина е създадена изкуствена галерия с дължина 12 м и средна ширина 1,5 м. В основата на скалата, по направление на цепнатината е изсечен силно наклонен коридор, водещ към входа на пещерата. На нивото на пода на пещерната галерия входният отвор е уширен в основата си и неговото вертикално сечение, гледано отвътре навън има формата на елипса с голям ексцентриситет. Дъното на пещерата е оформено своеобразно с изсичане на малка площадка и очевидно има олтарни функции.
Вътре в пещерата не са открити никакви археологически находки, но на скалното плато над нея по данни на местното население иманяри са изровяли статуетки. Местни жители на селото показали на доц. Овчаров керамични съдове и меден котел. Разказали, че в котела имало животински кости, които изхвърлили. Керамичните фрагменти намерени на платото са датирани от времето на скалния град Перперикон и светилището край с.Татул. Върху един от керамичните съдове, намерени на Тангардък кая е открит надпис на Линеар А.
Археолозите предполагат, че над пещерата е имало селище.
Площ: 0,1 декара
Източник: Уикипедия
Връзки:
http://haiduk-tourist.blogspot.com/2016/10/blog-post.html
Координати: 41.70478, 25.24806
Галерия: