Наименование на обекта: Кутела, с. Розовец
Вид: Култов обект (?)
Хронология: (?)
Описание: Първата научна публикация за „Кутелът“ е на братя Херман и Карел Шкорпил в научния им труд „Могили“ от 1898 г. В края на XIX в., когато братя Шкорпил посещават кутелът, обектът е бил счупен на части, но през 1970-те години е възстановен.
Издълбаното под формата на кутел пространство може да се побере човек в почти цял ръст. Обектът прилича на голяма чаша с оформени дръжки от двете страни. Височината му е 1,5 m, дълбочината 1,1 m, а стените му са дебели 0,40 m. Вдлъбнатината на кутела е с формата на пресечен конус, като на дъното е с диаметър 0,50 m. Поразително за българските археолози е изключително правилно оформената като кутел гранитна скала, както и наличието на втори подобен почти разрушен мегалитен кутел в съседство. Кутелът е имал и своеобразен капак – воденичен камък, който обаче е присвоен в миналото от недоброжелател, който е използва предмета за каменна настилка в двора на дома си.
На около 30 m е разположен мегалитен обект, който вероятно е използван за култови цели от тракийските племена обитаващи района в древността.
Има съобщения, че при реставрационните дейности на обекта през 1970-те под него е открита средновековна керамика. (и сега пред него има табела че обекта е от IXв.) Тази представа обаче се отхвърля от българските археолози в наши дни, защото изключително тежкият предмет е с много прецизна изработка – трудна за датиране в Средновековието.
Площ: 0,1 декар
Източник: Уикипедия
Връзки:
http://haiduk-tourist.blogspot.com/2017/06/blog-post_17.html
http://haiduk-tourist.blogspot.com/2016/11/blog-post_12.html
http://haiduk-tourist.blogspot.com/2015/11/blog-post_8.html
http://haiduk-tourist.blogspot.com/2013/05/blog-post_1.html
Координати: 42.48483, 25.17747
Галерия: