Наименование на обекта: Алков камък, гр. Костандово

Вид: Култов обект, скално светилище, селище, крепост

Хронология: Праистория, ранна желязна епоха, късна желязна епоха, римска епоха, късна античност.

Описание: Обектът е ситуиран върху добре изявен скален връх (поглед на 3600) на полегат хребет с денивелация на юг към долината. Археологическите проучвания са съсредоточени в три сектора: източен, западен и централен.
Коренната скала (двуслюден гнайс) е използвана като част от оградна стена, изградена от плочести камъни на калова спойка. Една част от стената е разрушена от иманярски изкопи. Стената загражда площ от 200 м2. Във вътрешността на заграденото пространство, в източния сектор на проучване личат основи и стени на сгради със същия градеж. При проучванията там са открити множество постройки. За основа на постройките е служила материковата скала. Тук е открито и светилище с голям брой оброчни плочки на богинята Хера. Открити са 25 бронзови игли, чието предназначение е в медицината, също и оловни медальони. Интерес представлява и бронзова статуетка на Херакъл.
Централния сектор се характеризира с масова керамика. Част от фрагментите са с добре пречистена глина с излъскана черна повърхност. Украсата е от орнаменти на врязани триъгълници, квадрати, кръгове, свастики и други. Керамиката се датира в ранната желязна епоха (1200-500 г. пр. Хр.). Среща се и керамика тип Цепина. Регистрира се висока концентрация на фрагменти битова и строителна керамика, фрагменти от питоси, и късове мазилки. Множество иманярски изкопи във и извън оградената площ.
Проучванията на Централния и Източния сектор позволяват на разкопвачите да разграничат пет периода на градеж, отнасящи се по време към римската епоха и към късната античност (ІV-VІ век), когато вероятно крепостта е престанала да функционира, но животът е продължил на същото място.

Площ: 100 декара

Източник:

Д.Байряков. Планински светилища в Южна Тракия. София, 2015

И.Иълчев – Извънградските светилища в римската провинция Тракия

Връзки:

http://haiduk-tourist.blogspot.com/2017/09/blog-post_24.html

http://haiduk-tourist.blogspot.com/2017/09/blog-post_4.html

http://haiduk-tourist.blogspot.com/2019/07/blog-post_89.html


Координати: 42.03993, 24.09327


Галерия: