Наименование на обекта: м. Чуката на Гидика, с. Гълъбово

Вид: Култов обект, светилище, църква (?)

Хронология: късна бронзова и ранна желязна епоха, късна античност и средновековие ХІІ-ХІV в.

Описание: Обектът е разположен върху естествен скален масив, който е издължен в посока северозапад-югоизток. Денивелацията в посока север-юг е около 40 м като билото постепенно се стеснява. Теренът, в тесния участък представлява нос със стръмни, скалисти, склонове и тясно било, оградено от три страни от реката. Достъпът е възможен единствено от северозапад. От обекта има добра видимост към меандрите на р. Арда.
В най-високата част на Чуката има каменно струпване с приблизителни размери 10 х 5 м. В цепнатини в материковата скала се открива керамика (предимно на колело). По южния склон, непосредствено под върха е намерена желязна шлака в ниска концентрация, железен гвоздей и фрагмент от желязно ножче. На северния склон под билото керамиката е с ниска концентрация. В най-южната част на обекта, където се издига стръмна скала, в естествени скални цепнатини се откриват керамични фрагменти – на ръка и на колело, два кремъка и един ахат. В най-високата част на скалата има сравнително равна площадка с лек наклон към р. Арда. Открити са материали с датировка късна бронзова и ранна желязна епоха, късна античност и средновековие ХІІ-ХІV в.
В най-високата част на обекта има заравнена скала, която е издигната на 70-80 см от околния терен. Върху и около нея са открити деструкции от каменни зидове на постройка с размери 8 м изток-запад и 6.5 м север-юг. Сградата представлява християнска култова постройка (параклис), който е ограден от укрепителна стена. Сградата датира от ХІІ-ХІV в.

Площ: 1 декар

Източник: Д.Байряков. Планински светилища в южна Тракия. 2015 г.

Връзки:

http://haiduk-tourist.blogspot.com/2018/05/blog-post_97.html


Координати: 41.61761, 25.09578


Галерия: 


Видео: